W 2021 Jakub Mrówka powołał fundację Common Arts Foundation (CAF) jako wyraz dojrzewającej przez wiele lat potrzeby stworzenia otwartej przestrzeni dla kolekcjonerów i entuzjastów sztuki oraz podjęcia działań znacznie wykraczających poza gromadzenie zbiorów.
Poprzez podejmowanie działań z obszaru kultury i sztuki oraz udostępnianie ich efektów w sieci, Fundator realizuje cel dostępności sztuki dla wszystkich, bez względu na ich statut materialny czy miejsce zamieszkania. Przenosząc efekty swoich działań w przestrzeń online, Fundacja realizuje założenie otwartego społeczeństwa z nieograniczonym dostępem do wiedzy.
Na potrzeby Fundacji Jakub Mrówka udostępnił gromadzoną przez lata, rodzinną kolekcję dzieł polskiej sztuki nowoczesnej i współczesnej. Celem, który od samego początku przyświeca Fundatorowi, jest budowanie powszechnie dostępnej kolekcji sztuki, która będzie wyraźnie wykraczała poza wąski aspekt gromadzenia zbiorów, będąc cennym punktem wyjścia dla organizowania wystaw, spotkań, projektów badawczych oraz innych wydarzeń o publicznym i ogólnodostępnych charakterze.
Tworząc kolekcję Jakub Mrówka dąży do zebrania reprezentatywnego zbioru najlepszych dzieł powstałych w Polsce po 1945 roku. Jako pierwsze do kolekcji zostały zakupione prace tzw. klasyków współczesności – Tadeusza Kantora, Stefana Gierowskiego, Magdaleny Abakanowicz, Wojciecha Fangora, Henryka Stażewskiego, Teresy Pągowskiej, Leona Tarasewicza, Stanisława Fijałkowskiego, Jana Lebensteina, Ryszarda Winiarskiego, Romana Opałki, Jerzego Nowosielskiego i wielu innych.
Stanowią one filary kolekcji i wyznaczają kierunki jej rozwoju. Ambicją Fundatora jest nie tylko zebranie reprezentatywnej grupy klasyków polskiej sztuki powojennej, ale również gromadzenie prac ważnych dla sztuki nowego tysiąclecia. Dlatego też niezwykle istotnym aspektem budowania kolekcji są prace artystek i artystów współcześnie żyjących i aktywnie tworzących.
Kolekcja uwzględnia przede wszystkim prace istotne dla dorobku poszczególnych artystek i artystów, nieobawiające się stawiania trudnych pytań, dzieła przełomowe i zaangażowane. Zbiór ma swoje początki w latach 40. XX wieku i płynnie przechodzi w czasy nam współczesne. Każda z epok i każdy z twórców podejmuje kluczowe dla siebie i swojego czasu tematy i problemy, co znajduje odzwierciedlenie w pracach, które trafiają do kolekcji. Budując kolekcję Jakub Mrówka stara się uwzględnić różne okresy twórczości wybranych artystów, czasem te dla nich najważniejsze, czasem te dla niego najciekawsze, nierzadko dołącza prace uzupełniające najważniejsze wątki w twórczości danego artysty, tak by w pełni zaprezentować jego dorobek artystyczny w kolekcji.