Kolekcja sztuki XX i XXI wieku Jakuba Mrówki dąży do zebrania reprezentatywnego zbioru najlepszych możliwych dzieł powstałych po 1945 r. Jako pierwsze zostały zakupione prace klasyków współczesności – Tadeusza Kantora, Stefana Gierowskiego, Magdaleny Abakanowicz, Wojciecha Fangora, Henryka Stażewskiego. Teresy Pągowskiej, Leona Tarasewicza, Stanisława Fijałkowskiego, Jana Lebensteina, Ryszarda Winiarskiego, Romana Opałki, Jerzego Nowosielskiego i wielu innych.
Stanowią one filary kolekcji i wyznaczają kierunki jej rozwoju. Jednak ambicją kolekcji jest nie tylko zebranie reprezentatywnej grupy klasyków polskiej sztuki powojennej, ale gromadzenie prac ważnych dla sztuki nowego tysiąclecia. Dlatego też niezwykle istotnym wątkiem w kolekcji są prace artystek i artystów współcześnie żyjących i aktywnie tworzących.
Kolekcja uwzględnia przede wszystkim praca istotne dla dorobku artystów, nie bojące się stawiania trudnych pytań, prace przełomowe i zaangażowane. Kolekcja Jakuba Mrówki ma swoje początki w latach 40. i płynnie przechodzi w czasy nam współczesne. Każda z epok i każdy z artystów podejmuje kluczowe dla siebie i swojego czasu tematy i problemy, to zaś ma mieć odzwierciedlenie w pracach, które trafiają do kolekcji. Budując kolekcję staramy się uwzględnić różne okresy twórczości wybranych artystów, czasem te dla nich najważniejsze, czasem te dla nas najciekawsze, nierzadko prace dopełniające najważniejsze wątki w twórczości danego artysty.
Wystawa inaugurująca działania fundacji Common Arts przedstawia niewielki wybór prac z kolekcji fundatora i kolekcjonera Jakuba Mrówki. Pokaz obejmuje prace z XX i XXI w. Na wystawie znalazły się obrazy Jerzego Tchórzewskiego, Teresy Pągowskiej. Romana Opałki, Stefana Gierowskiego, Tadeusza Kantora, Magdaleny Abakanowicz, Jerzego „Jurry” Zielińskiego, Agaty Bogackiej, Rafała Bujnowskiego, Anety Grzeszykowskiej i Joanny Piotrowskiej.